2002 Aurealis Shortlists Announced

The shortlists for the 2002 Aurealis Awards were announced on 17 December, and have raised less discussion over what they include than over what they don't.

The short fiction categories in two divisions—Fantasy and Young Adult—have been declared "No Award", and as such no shortlist exists in those categories.

In addition, according to the announcement, "the shortlist for the SF short story category caused a great deal of trouble", and its ultimate composition is not the result of a consensus decision but of a majority vote.

The complete shortlists are as follows:

Division A: Science Fiction

Best Novel
  • Blue Silence by Michelle Marquardt (Bantam)
  • Transcension by Damien Broderick (Tor)
  • Echoes of Earth Sean Williams and Shane Dix (HarperCollins)
Best Short Story
  • "Lucy Lucy" by Shane M Brown (Aurealis #29)
  • "Walk to the Full Moon" by Sean McMullen (Fantasy and Science Fiction Dec 02)
  • "Late Returns" by Shane M Brown (Redsine #9)
  • "The Imperfect Instantaneous People Mover" by Geoffrey Maloney (Agog! Fantastic Fiction)
  • "Within Twilight" by Chris McMahon (Redsine #8)
(Judges: Rowena Cory Lindquist (c), Justin Ackroyd, Russell Farr)

Division B: Fantasy

Best Novel
  • The Novice by Trudi Canavan (HarperCollins)
  • The Gift by Alison Croggan (Penguin)
  • Hades' Daughter by Sara Dougless (HarperCollins)
  • The Crippled Angel by Sara Dougless (HarperCollins)
  • Blood by Tony Shillitoe (HarperCollins)
  • The Storm Weaver and the Sand by Sean Williams (HarperCollins)
Best Short Story
  • No Award
(Judges: Ben Payne (c), Rob Bleckly, Denise Lines, Marian Foster)

Division C: Horror

Best Novel
  • The White Body of Evening by A L McCann (HarperCollins)
  • Shadows Bite by Stephen Dedman (Tor)
  • The Gift by Alison Croggan (Penguin)
  • Daughter of the Dark by Louise Cusack (Simon & Schuster)
Best Short Story
  • "Within Twilight" by Chris McMahon (Redsine #8)
  • "What The Tide Brings" by Claire McKenna (Fables and Reflections #2)
  • "Oracle" by Kim Westwood (Redsine #9)
  • "Wastelands" by Stephen Dedman (Agog! Fantastic Fiction)
(Judges: Dianne de Bellis (c), Rob Stephenson, Kim Wilkins, Marianne de Pierres)

Division D: Young Adult

Best Novel
  • Fireworks and Darkness by Natalie Jane Prior (Angus & Roberston/ HarperCollins)
  • The Hand of Glory by Sophie Masson (Hodder Headline)
  • Mum, Me, the 19th C by David McRobbie (Angus & Roberston/ HarperCollins)
  • The Starthorn Tree by Kate Forsyth (Pan)
Best Short Story
  • No Award
(Judges: Keith Stevenson (c), Helen Patrice, Mike Slusher, John Cohen, Ursula Dubosarsky)

Division E: Children's

Best Novel
  • Eglantine by Catherine Jinks (Allen & Unwin)
  • Rhianna and the Dogs of Iron by Dave Luckett (Scholastic)
  • In the Garden of Empress Cassia by Gabrielle Wang (Puffin)
  • Lily Quench and the Treasure of Mote Ely by Natalie Jane Prior (Hodder)
  • Astrid Spark, Fixologist by Justin d'Ath (Allen & Unwin)
Best Short Story
  • "The Golden Udder" by Terry Denton (Allen & Unwin)
  • "Tashi and the Haunted House" by Anna Fienberg and Kim Gamble (Allen & Unwin)
  • "The Two Natalies" by Justin d'Ath (Reel Trouble)
  • "In the Blink of an Eye'" by Andrew Chapman (Spellbinders)
  • "Old Ridley" by Gary Crew and Marc McBride (Hodder)
(Judges: Sophie Masson (c), Wendy Shepherd, Linsay Knight)

Shortly after the shortlist was published, the convenors issued a statement withdrawing a story from the Horror shortlist because it was originally published outside the eligibility period. No Convener's Award shortlist was announced this year.

Winners will be announced at the Awards Ceremony in Melbourne on 28th March, 2003.

(Friday, January 10 @ 21:07:17 WST)

Eidolon Publications takes no responsibility for views expressed in comments below.
Threshold
"2002 Aurealis Shortlists Announced" | Login/Create Account | 0 comments



Eidolon Publications 1995-2005


[Site Credits | Privacy | Terms of Service]

176269 visits since 28May19